Jak kontrolować poziom hormonów tarczycy w ciąży?
03.06.2014
Schorzenia tarczycy wpływają niekorzystnie na pracę całego organizmu. Wahania poziomu hormonów tarczycy są szczególnie niebezpiecznie dla kobiet w ciąży, gdyż mogą wywołać zaburzania rozwoju płodu. Kontrola stężeń poszczególnych hormonów wytwarzanych przez tarczycę nie należy do typowych badań zlecanych paniom będącym w ciąży. Jednak rekomendowane są u wszystkich kobiet, które kiedykolwiek miały problemy z tarczycą oraz u wykazujących objawy niedomagania tego gruczołu.
Objawy niedoczynności tarczycy
Do najczęstszych symptomów ostrzegawczych, świadczących o możliwości pojawienia się niedoczynności tarczycy występujących u pań ciężarnych należą:
-
zwolnienie akcji serca
-
nadmierne zmęczenie i senność
-
obniżona ciepłota ciała
-
spadek tolerancji na zimno
-
powiększenie tarczycy objawiające się wytypowaniem wola
-
nadmierny przyrost masy ciała znacznie odbiegający od nom ciążowych
-
chroniczne zaparcia
Objawy nadczynności tarczycy
O możliwości wystąpienia nadczynności gruczołu tarczowego mogą świadczyć:
-
potliwość i podniesiona temperatura ciała
-
nieuzasadniony spadek wagi
-
biegunki
-
kołatanie serca
-
drżenie mięśni
Oznaczanie hormonów
Ciężarne panie mające wątpliwości co do funkcjonowania swojej tarczycy powinny skonsultować się ze swoim ginekologiem. W uzasadnionym przypadku lekarz powinien zlecić oznaczenie:
-
hormonu TSH -tyreotropowego
-
hormonu T3- trójjodotyroniny
-
hormonu T4- tyroksyny
Wnikliwa analiza wyników poziomu wszystkich trzech hormonów pozwoli na postawienie odpowiedniej diagnozy. W razie konieczności lekarz (najlepiej ginekolog - endokrynolog)zaordynuje odpowiednie leczenie.
Diagnozę można poszerzyć jeszcze o USG gruczołu tarczycy. Natomiast pod żadnym pozorem nie wolno stosować u kobiet w ciąży diagnostyki i leczenia z użyciem radioaktywnych form jodu.