Rozstępy - niechciana pamiątka po ciąży
31.07.2017
Blizny i rozstępy powstaną zatem przy gwałtownym przybieraniu na wadze i podczas ciąży. Jak można usunąć rozstępy po ciąży? Metod na ich rozjaśnienie i spłycenie nie brakuje. Oto te najskuteczniejsze.
Krem na rozstępy - kosmetyk do zadań specjalnych
Aplikacja kremu na rozstępy to najchętniej wybierany sposób walki z nimi. Połączenie działania substancji czynnych kosmetyku oraz jego umiejętnej aplikacji, połączonej z masażem skóry, skutecznie uelastycznia skórę i niweluje rozstępy. Krem na blizny powinien być energicznie i dość mocno wmasowywany w skórę. Taki masaż można uzupełnić chwytaniem fałdów skóry między kciuk i pozostałe palce i przeciąganiem go ku górze ciała.
Formuła kremu na rozstępy powinna być skoncentrowana i musi bazować na naturalnych składnikach. Najskuteczniejsze z nich to:
-
kwas hialuronowy
-
kolagen i elastyna
-
koenzym Q10
-
fitoestrogeny
-
witaminy A, C i E
-
woski i olejki roślinne
-
algi
-
śluz ślimaka
-
wyciągi roślinne (np. z wąkrotki azjatyckiej)
Doskonałym kosmetykiem jest także serum do skóry czy skoncentrowane ampułki. Aby kosmetyk zadziałał, skóra powinna być odpowiednio przygotowana na przyjęcie składników czynnych kremu. I tu wkraczają peelingi, które doskonale złuszczają martwy naskórek, a także wygładzają skórę i pobudzają mikrokrążenie skóry. Najskuteczniejszy w walce z rozstępami po ciąży jest peeling kawowy lub cukrowy domowej roboty. Wykonywać należy go regularnie, dwa razy w tygodniu, zaś krem na blizny powinien być aplikowany dwa razy dziennie.
Medycyna estetyczna w walce z bliznami i rozstępami
Blizny i rozstępy są najłatwiejsze do usunięcia zaraz po ich powstaniu. Dopóki rozstępy są wypukłe i zaczerwienione, łatwiej jest pobudzić remodeling skóry i spłycenie blizn. Gdy jednak zmiany skórne się utrwalą, zbledną i staną się lekko zapadnięte - walka z nimi będzie trudniejsza; nie oznacza to jednak, że jesteśmy bezsilni. Wiele zabiegów medycyny estetycznej dedykowanych jest skórze z rozstępami. Które są szczególnie godne uwagi?
Laseroterapia polega na emitowaniu wiązek światła, które przenikając w głąb skóry na 1, 5 mm powodują jej kontrolowane uszkodzenie, a następnie przebudowę. Pobudzenie syntezy włókien kolagenowych i elastynowych powoduje regenerację skóry i jej remodeling. Podobnie działają inne metody: radiofrekwencja igłowa, karboksyterapia czy mezoterapia. mechanizm działania jest podobny, inny jest natomiast czynnik powodujący mikrouszkodzenia skóry.
Pomocniczo wykonać można zabiegi silnie złuszczające skórę - peelingi chemiczne czy mikrodermabrazję diamentową. Kilka zabiegów powinno skutecznie rozprawić się z bliznami i rozstępami. Aby ciąża nie zakończyła się powstaniem rozstępów, warto przez cały okres ciąży (a nawet przed nią) regularnie stosować krem na rozstępy i dbać o odpowiednie nawodnienie skóry, czyli pić dużo wody mineralnej.