Higiena intymna - jak najlepiej o nią zadbać
27.07.2017
Zarówno dorastające nastolatki, kobiety w ciąży jak i dojrzałe panie po menopauzie powinny zadbać właściwie o okolice intymne. Jakie są najważniejsze zasady higieny intymnej?
Zacznij od odpowiedniego płynu do higieny intymnej
Higiena intymna nie powinna polegać na częstym podmywaniu się wodą z mydłem. Dlaczego? Po pierwsze zbyt częste mycie okolic intymnych powoduje podrażnienie i przesuszenie. Po drugie - użycie mydła to bardzo chybiony pomysł. Do mycia delikatnych okolic intymnych należy używać dedykowanych do tego specjalnych preparatów. Płyn do higieny intymnej ma zasadniczą przewagę nad zwykłymi kosmetykami - dba o wszystkie potrzeby skóry okolic intymnych. Jego najważniejsze działanie to:
-
zachowanie odpowiedniego pH skóry, w granicach 3,5
-
stworzenie optymalnych warunków do rozwoju dobroczynnych pałeczek kwasu mlekowego, hamujących namnażanie bakterii chorobotwórczych i grzybów
-
łagodzenie podrażnień
-
nawilżenie i regeneracja skóry
Tradycyjne kosmetyki zawierają często alkohol, konserwanty, perfumy czy syntetyczne barwniki. Podrażniają one skórę i zmieniają jej pH, przez co naruszony zostanie fizjologicznym ochronny płaszcz hydrolipidowy. A stąd już krok do podrażnień oraz rozwoju infekcji intymnych.
Jaki skład powinien mieć płyn do higieny intymnej?
Nie każdy płyn do higieny intymnej jest odpowiedni do pielęgnacji tych delikatnych okolic. Paradoks ten wynika ze źle skomponowanego składu, zawierającego SLS, parabeny, konserwanty czy alkohol. Co zatem powinien zawierać dobry płyn do higieny intymnej? Oto najbardziej wartościowe substancje czynne:
-
kwas hialuronowy
-
alantoinę i panthoten
-
wyciągi roślinne
-
witaminy A i E
-
olejki roślinne
-
pałeczki kwasu mlekowego
-
ekstrakt z oczaru wirginijskiego, rumianku, kory dębu, aloesu czy zielonej herbaty
Higiena intymna to zdrowe nawyki na co dzień
Płyn do higieny intymnej to doskonały wstęp do właściwej pielęgnacji okolic intymnych. Równie ważne są także codzienne przyzwyczajenia. Zacznijmy od mycia - prysznic jest bardziej korzystny niż gorące kąpiele w wannie. Myć należy się 1 - 2 razy dziennie, podmywając się w kierunku od przodu ku tyłowi. Przeciwny kierunek sprzyja infekcji.
Aby uniknąć zakażenia pochwy bardzo ważne jest częste zmienianie podpasek i tamponów podczas okresu. Nie należy używać ich dłużej niż 4 godziny, gdyż sprzyja to rozwojowi infekcji intymnych. W czasie miesiączki należy ponadto unikać bezwzględnie długich kąpieli w wannie.
Kolejnym nawykiem nie sprzyjającym zachowaniu okolic intymnych i profilaktyce infekcji układu moczowo - płciowego, jest noszenie zbyt obcisłych spodni oraz noszenie nieprzewiewnej bielizny. Najlepsza jest ta bawełniana, która przepuszcza powietrze i nie sprzyja rozwojowi bakterii. Wprowadzenie kilku zdrowych nawyków oraz pielęgnacja odpowiednim płynem do higieny intymnej to najlepsza profilaktyka podrażnień i infekcji intymnych. Każda kobieta powinna w ten sposób zadbać o swoje zdrowie.