Czym objawia się syndrom chronicznego zmęczenia?
25.09.2014
Zespół chronicznego zmęczenie, w skrócie CFS, jest syndromem, który na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat stał się poważnym problemem cywilizacyjnym. Przewlekła senność, znużenie, brak koncentracji oraz ogólne wycieńczenie organizmu to główne objawy, które mogą świadczyć o tej przypadłości i które istotnie utrudniają efektywne funkcjonowanie. Czym jednak dokładniej charakteryzuje się CFS oraz w jaki sposób można go leczyć?
Chroniczne zmęczenie
Zmęczenie to nieodłącznym element życia człowieka, który w przypadku zdrowej osoby ustępuje, kiedy organizm odpocznie i zregeneruje siły. Jeśli jednak zmęczenie nie ustępuje po odpoczynku i trwa dłużej niż 6 miesięcy, wtedy można mówić o zespole chronicznego zmęczenia. Mimo, iż CFS nie znajduje się w międzynarodowym spisie chorób, jest to problem na który coraz częściej zwraca się uwagę.
Przyczyny notorycznego zmęczenia
Jak podają środowiska naukowe, przyczyną chronicznego zmęczenia mogą być zaburzenia ze strony układu odpornościowego człowieka. Czynniki immunologiczne, takie jak zakażenia infekcyjne czy alergie, mogą istotnie zaburzać sposób funkcjonowania organizmu człowieka i przyczyniać się do notorycznego uczucia zmęczenia. Poza tym, powodem powstania tego zespołu może być również ciężki przebieg mononukleozy bądź też wirus EBV będący jej następstwem.
Uważa się, iż przyczyną tego schorzenia mogą być również problemy z metabolizmem kwasu mlekowego czy też obecność RNA enterowirusa w mięśniach, a także niedobór niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka składników odżywczych i mineralnych. Niektórzy podają z kolei, iż przyczyną zespołu chronicznego zmęczenia mogą być także zaburzenia w wydzielaniu hormonów przez nadnercza.
Występowanie CFS
Syndrom chronicznego zmęczenia dotyczy przede wszystkim osób, które prowadzą bardzo intensywny tryb życia i mało odpoczywają. Taki styl życia bardzo niekorzystnie wpływa na stan organizmu i może prowadzić do jego wyczerpania i być przyczyną poważnych zaburzeń w sposobie jego funkcjonowania. Co istotne, jest to schorzenie, które stosunkowo często pojawia się u osób młodych, nierzadko prowadzących niezdrowy i wyniszczający tryb życia.
Na CFS bardzo narażone są także pewne grupy zawodowe, takie jak lekarze, psychoterapeuci, pielęgniarki czy nauczyciele. Są to środowiska, w których często mówi się o tzw. zespole wypalenia zawodowego, który po pewnym czasie może przerodzić się właśnie w zespół chronicznego zmęczenia. Należy zaznaczyć, iż paradoksalnie CFS nierzadko dotyczy również osób na emeryturze, które przez okres aktywności zawodowej prowadziły bardzo intensywny tryb życia.
Objawy syndromu chronicznego zmęczenia
Zasadniczym objawem w przypadku CFS jest stałe bądź bardzo często nawracające uczucie zmęczenia, nie tylko fizycznego, ale również psychicznego, którego stopień nasilenia jest tak duży, iż istotnie utrudnia efektywne funkcjonowanie w życiu zawodowym, osobistym, a także społecznym. Należy podkreślić, iż o zespole chronicznego zmęczenia można mówić w momencie, kiedy uczucie to nie ustępuje przez co najmniej 6 miesięcy, nawet po odpowiedniej dawce odpoczynku.
Poza uczuciem chronicznego zmęczeniem, CFS często objawia się również:
-
powiększonymi węzłami chłonnymi,
-
bólem gardła,
-
bólem mięśni i stawów,
-
bólem głowy o specyficznym charakterze,
-
zaburzeniami pamięci oraz koncentracji,
-
zaburzeniami snu,
-
utrzymującym się złym samopoczuciem, szczególnie po intensywnej aktywności fizycznej.
Diagnostyka choroby
Trudność w zdiagnozowaniu zespołu chronicznego zmęczenia wynika przede wszystkim z konieczności wykluczenia wielu innych schorzeń, w których objawy są podobne. Mogą to być symptomy m.in.
-
anemii, cukrzycy, niedoczynności tarczycy,
-
choroby serca, płuc, nerek bądź wątroby,
-
zakażenia wirusem HIV,
-
nowotworu, boreliozy, stwardnienia rozsianego,
-
zatrucia ołowiem, alkoholem bądź uzależnienia od środków psychoaktywnych,
-
zaburzeń psychicznych.
Wykluczenie powyższych schorzeń stanowi podstawę do stwierdzenie czy wymienione powyżej objawy to oznaki syndromu chronicznego zmęczenia. Dlatego też, należy najpierw wykonać podstawowe badania, takie jak morfologia krwi, OB, analiza moczu, poziomu stężenia we krwi Ca i P, glukozy, kreatyny i mocznika, a także badanie poziomu hormonów tarczycy.
Leczenie zespołu chronicznego zmęczenia
CFS to schorzenie bardzo skomplikowane, co istotnie utrudnia jego skuteczne leczenie. Wykorzystuje się w nim takie praktyki jak psychoterapia, fizjoterapia czy terapia bólu bądź hipnoza. Podstawą jest określenie przyczyny problemu, którym nierzadko okazuje się być po prostu nieodpowiednia dieta i niedobór odpowiednich składników odżywczych. W takich przypadkach, po uzupełnieniu braków, objawy zazwyczaj ustępują.
Z racji tego, iż CFS to problem, wynikający najczęściej z przepracowania i ze zbyt intensywnego tryb życia przez długi okres czasu, zaleca się przede wszystkim zmianę nawyków i ograniczenie ilości podejmowanych działań. Ważne, aby osoba u której stwierdzono CFS, zapewniała swojemu organizmowi odpowiednią ilość snu. Zaleca się też, aby mimo uczucia zmęczenia, uprawiała ona jakiś sportu. Ponadto, istotne jest również włączenie do diety produktów bogatych w witaminy z gruby B, ziół (np. żeńszenia), imbiru oraz magnezu i żelaza.