Rozstępy po ciąży - jak sobie z nimi radzić?
18.03.2013
Utrapieniem i koszmarem chyba każdej kobiety będącej w ciąży są tak niechciane i znienawidzone rozstępy. Według badań blisko 80% wszystkich kobiet skarży się na nie po ciąży. Aby skutecznie poradzić sobie z tym problemem lub przynajmniej zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, trzeba zacząć działać jeszcze w czasie ciąży. Odpowiednia dieta, masaże czy zabiegi kosmetyczne mogą zdziałać cuda.
Sprawcą całego zamieszania jest kortyzol, hormon produkowany przez korę nadnerczy, który zakłóca pracę fibroblastów, odpowiedzialnych za produkcję włókien kolagenowych, dzięki którym nasza skóra jest jędrna i rozciągliwa. Kortyzol sprawia, że włókna stają się mniej odporne i o wiele bardziej podatne na rozerwanie. W wyniku powiększającego się brzucha włókna kolagenu pękają, tworząc rozstępy. Niestety przypadłość ta nie dotyczy wyłącznie brzucha i jego okolic. Rozstępy mogą pojawić się również na piersiach, udach czy pośladkach. W głównej mierze zależy to od uwarunkowań genetycznych konkretnej kobiety, a także od jej trybu życia i prawidłowej pielęgnacji ciała.
Podstawową sprawą przy tego rodzaju przypadłości jest odpowiednie nawodnienie całego organizmu, a przy okazji skóry. Stanie się ona wówczas o wiele bardziej sprężysta i podatna na rozciąganie. Ponadto już w czasie ciąży każda pani powinna stosować odpowiednie kosmetyki zapobiegające rozstępom, bogate w witaminę E i wyciągi z roślin morskich. Wiele tego typu preparatów można zamówić w pro-aptece, internetowej bazie najlepszych specyfików dostępnych na rynku medycznym. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt i poprawić skuteczność tego typu kosmetyków należy ich stosowanie połączyć z kilkuminutowym masażem miejsc najbardziej narażonych na pojawienie się rozstępów zwykła oliwką z oliwek lub olejkiem do pielęgnacji niemowląt. Najlepszy skutek daje zawsze połączenie kilku metod w walce z tą przypadłością.
Każda przyszła mama wie, że w ciąży musi jeść za dwoje. Ale czy aby taka strategia jest naprawdę właściwa? Żeby dieta w tym okresie była naprawdę zdrowa dla kobiety, musi być bogata we wszelkie witaminy, sole mineralne i węglowodany, a przede wszystkim musi być smaczna i urozmaicona oraz zawierać w swym składzie cynk i krzem. Są one nieodzowne do tego, by skóra była zdrowa i jędrna. Optymalnie byłoby gdyby kobieta przytyła w czasie ciąży od 10 do 14 kilogramów. Byłoby to z pożytkiem dla przyszłej mamy, a także dla jej skóry oraz mogłoby wyeliminować ewentualne pojawienie się rozstępów w przyszłości. Lekarze przypominają, że kobiecie w ciąży wystarczy 300 kcal dziennie, by prawidłowo funkcjonować. Koniec z obiadaniem się, to także możliwy koniec z rozstępami.
Jednak gdy niechciane rozstępy się pojawią można je usunąć między innymi w gabinecie kosmetycznym przy pomocy preparatów bogatych w witaminy i aminokwasy pozwalające na szybką regenerację skóry i zmniejszenie rozstępów. Zabieg w gabinecie kosmetycznym przeprowadza się w ciągu kilku sesji. Sprawy niestety nie załatwi jedna wizyta, a efekty widoczne są dopiero po pewnym czasie. Na rynku dostępna jest również metoda usuwania rozstępów za pomocą lasera. Jak każda tego typu technika ma swoje plusy i minusy. Niewątpliwym jej plusem jest skuteczność leczenia. Ta metoda daje praktycznie stu procentową pewność usunięcia niechcianej przypadłości i wygładzenia skóry. Minusem, jak zwykle w przypadku innowacyjnych metod, jest cena takiej usługi. Może ona wynieść od 150 do nawet 400 zł za zabieg. Jednak czego się nie robi, by być piękną i młodą.
Jak wiadomo wszem i wobec sport to zdrowie, ale także doskonały sposób na pozbycie się rozstępów zanim te w ogóle się pojawią. Dowiedziono, że czynne uprawianie sportu w znaczący sposób niweluje zagrożenie wystąpienia rozstępów u kobiet. Można więc jeszcze przed zajściem w ciąże pozbyć się problemu z niechcianą przypadłością. Odpowiedni tryb życia, zbilansowana dieta oraz prawidłowa pielęgnacja ciała pozwolą zapobiec powstaniu lub pozbyć się raz na zawsze wstydliwej przypadłości.