Czosnek - jakie ma zastosowanie i właściwości?
27.05.2014
Czosnek pospolity - po łacinie Allium sativum
Gdzie naturalnie rośnie
Prawdopodobnie czosnek pochodzi z centralnej i wschodniej Azji. Dziś uprawiany jest na całym świecie. Jego największym producentem są Chiny, a no nich Indie., Tajlandia, Egipt, Korea Południowa, Hiszpania, Turcja i Stany Zjednoczone.
Ogólny krótki opis zioła
Czosnek pospolity (potocznie czosnek ogrodowy) jest silnym środkiem przeciw robacznym oraz bakteriobójczym. Jest to także środek wykrztuśny i trawienny. Powoduje miejscowe przekrwienie tak jak chrzan i cebula. W wierzeniach ludowych był wieszany nad oknami i drzwiami, miało to uchronić domowników przed wampirami.
Wygląd (jak wygląda)
Wiosna wyrasta z cebuli ulistniony, wyprostowany pęd kwiatostanowy, który może osiągnąć do 1 m. Cebule główna otacza kilka cebulek bocznych (ząbki). Roślina ta lubi stanowiska słoneczne i gleby obfitujące w próchnicę. Ma intensywny nieprzyjemny zapach.
Właściwości / działanie lecznicze
-
Czosnek pospolity zawiera w sobie olejki eteryczne ze związkami siarczanów, a ponadto allicynę, która działa na jelita dezynfekując je i bakteriostatycznie. Zawiera również witaminę A, B, C, enzymy, cholinę, rodonity obniżające ciśnienie krwi, inulinę i antybiotyki roślinne.
-
Czosnek podaje się przy biegunce, zaparciu jelit i jako środek przeciwko robakom. Działa zapobiegawczo i wspomagająco także przeciwko miażdżycy i podważonemu ciśnieniu krwi. Związki siarkowe są widzialne po kilku godzinach przez skórę i błony śluzowe. Jeśli tego charakterystycznego zapachu nie ma to znaczy, że środek nie działa. Czosnek powinno się stosować w świeżym stanie.
-
Czosnek stosuje się tez w dolegliwościach wielu podeszłego jak dychawica oskrzelowa oraz w biegunkach spowodowanych nadmierna fermentacja jelitową. Czasem stosuje się lewatywę z czosnku w rozstroju jelit lub też przeciw owsikom.
-
Obecnie jest wykorzystywany jako środek w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Przy jego regularny, stosowaniu cholesterol może spaść o 10%. Zazwyczaj jest stosowany w leczeniu zakaźnych chorób przewodu pokarmowego.
-
Regularnie spożywany pomaga w niszczeniu bakterii jelitowych, wirusów i grzybów.
-
Sprawdzonym sposobem jest także zewnętrznie stosowanie czosnku na brodawki i opryszczkę. Wtedy czosnek nakłada się w chore miejsce w postaci papki.
-
Przymoczki i tampony nasycone wyciągiem olejowym z ząbków czosnku są pomocne w leczeniu owrzodzeń podudzi, oparzeń, odleżyn żylaków.
-
Okłady łagodzą bóle migrenowe.
-
Czosnek można dodawać jako przyprawę do wszystkich potraw oraz spożywać w stanie surowym w serze lub na chlebie z masłem.
Przeciwwskazania
Czosnku nie należy stosować doustnie w zbyt dużych ilościach przy niskim ciśnieniu krwi, w ostrych nieżytach żołądkowych i jelit oraz podawać matkom karmiącym.
Możliwe skutki uboczne
Przy zastosowaniu czosnku w dawkowaniu terapeutycznym typowy jego zapach uwalnia się przez skórę i oddech. Niekiedy mogą wystąpić niewielkie dolegliwości przewodu pokarmowego.
Bibliografia
-
Anioł- Kwiatkowaska J., Berdowski W., Rośliny lecznicze. Atlas, Warszawa 1993, s. 94.
-
Grau J., Jung R., Munker B., Zioła i Owoce leśne, Warszawa 1996, s. 64, 261.
-
Mayer J. G., Uehleke B., Saum K., Zioła Ojców Benedyktynów. Mieszanki i leczenie, Warszawa 2004, 45-46.