Domowe sposoby na gorączkę
30.06.2014
Gorączka jest to stan podwyższonej temperatury ciała. Prawidłowa temperatura ciała zdrowego człowieka wynosi 36,6°C. Od 37°C do 38°C mówi się o stanie podgorączkowym, natomiast gorączka występuje powyżej tej temperatury.
Gorączka jest to objaw, który wysyła nam organizm zdolny do obrony przed chorobą. Może być ona wynikiem infekcji, stanu zapalnego , a nawet pojawia się w związku z silnymi przeżyciami oraz stanami napięcia emocjonalnego. Temperatura ciała jest zależna od ośrodka termoregulacyjnego, który znajduje się w mózgu, więc przy występowaniu nadwrażliwości psychicznej, mogą pojawić się zaburzenia w jego prawidłowym funkcjonowaniu.
Gorączka może również pojawić się w związku z ciążą, nadmiernym wysiłkiem fizycznym, a także towarzyszyć owulacji.
Gorączka powyżej 39°C bardzo męczy oraz osłabia organizm. Ma też wpływ na akcję serca znacznie ją przyśpieszając. Ludzki organizm zazwyczaj potrafi kontrolować gorączkę i bardzo rzadko przekracza ona niebezpieczny dla oraz życia próg. Pomimo to powinna się ją bezwzględnie obniżać u dzieci, kobiet w ciąży, osób z niewydolnym układem krążenia.
Obecnie w aptekach dostępna jest szeroka gama produktów na obniżenie gorączki, a stosować je można nawet od trzeciego miesiąca życia. Najpopularniejszymi substancjami, które stosuje się w celu obniżenia gorączki jest ibuprofen oraz paracetamol. Istnieje jednak wiele innych domowych skutecznych metod, które mogą okazać się bardzo pomocne, gdy naszej domowej apteczce zabraknie odpowiedniego leku.
Zimne okłady oraz kompresy
Zimne kompresy przykładane na głowę, brzuch, a w przypadku małych dzieci na nóżki skutecznie przyniosą ulgę oraz obniżą temperaturę ciała. Podwyższoną temperaturę ciała można bardzo skutecznie obniżyć stosując okłady z octu jabłkowego. Do naczynia należy wlać ¾ litra zimnej wody oraz ¼ litra octu jabłkowego. Namoczone kompresy owijamy wokół łydek. Zabieg można powtórzyć parokrotnie.
Jakie zioła na gorączkę
-
Napar z lepiężnika różowego – do sporządzenia naparu potrzebne są korzenie lepiężnika różowego oraz zimna woda. Czubatą łyżeczkę, zalewamy ¼ litra zimnej wody i pozostawiamy na kilka godzin. Następnie podgrzewamy, jednocześnie nie doprowadzając do wrzenia. Pijemy dwie szklanki naparu dziennie.
-
Zioła szwedzkie – na gorączkę, osłabienie oraz dreszcze można podać choremu mieszankę ziół szwedzkich. Ma oba bardzo dobre działanie lecznicze nawet w przypadku wysokiej gorączki.
Dieta w przebiegu gorączki
Gdy przez dłuższy czas utrzymuje się gorączka, wzrostowi ulega przemiana materii. Osoba chora traci bardzo dużą ilość wody oraz elektrolitów, przez co zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na energię. W przebiegu gorączki, zaleca się zatem stosowanie diety lekko strawnej. Niedobory białka doskonale uzupełni mleko, twaróg, jajka na miękko oraz gotowana cielęcina, kurczak, a także ryby. Nadmierne ubytki wody należy uzupełniać podając choremu co najmniej 2,5 litry wody dziennie.