Jakie zagrożenia mogą czyhać na Twoje dziecko we własnym domu?
17.11.2014
Jeśli myślisz, że dom to najbezpieczniejsze miejsce dla Twojego dziecka, możesz być w dużym błędzie. Lepiej dokładniej przyjrzyj się każdemu kątowi, zanim stanie się coś strasznego.
Przemyśl to!
Malutkie dzieci uwielbiają odkrywać nowe pomieszczenia, rzeczy i smaki. Z tego powodu gdy tylko zacznie być ono zdolne do samodzielnego przemieszczania (włącznie z raczkowaniem), zapewnienie mu bezpieczeństwa staje się nie lada wyzwaniem dla każdego rodzica.
O zabezpieczeniach warto pomyśleć zanim nasza pociecha zacznie raczkować. Niektóre zagrożenia, mogą być dla nas – dorosłych, nawet nie do pomyślenia, a jednak...
Krok po kroku
Zacznijmy od samego wejścia do domu (zresztą nie tylko, warto zastosować to rozwiązanie wszędzie), przy drzwiach zamontuj obój, który nie pozwoli na to, aby maluszek przycisnął sobie nimi paluszki.
Kolejnym ważnym zabezpieczeniem będą zaślepki do gniazdek oraz osłony narożników i ostrych krawędzi. Bardzo istotne są też blokady na oknach.
Warto pomyśleć również o zabezpieczeniach na szafki i szuflady, które uniemożliwią naszemu dziecku dostanie się do niebezpiecznych przedmiotów lub szkodliwych substancji. Łazienkę zaopatrzmy w antypoślizgową matę.
Rodzicu pamiętaj!
-
Skóra małego dziecka jest o wiele bardziej delikatna niż dorosłego człowieka. Nie pozwól mu się poparzyć gorącą wodą i przekręć termostat do temperatury mniejszej niż 54 stopni Celsjusza.
-
Pod żądnym pozorem nie zostawiaj dziecka bez opieki w pobliżu wody. Wystarczy chwila nieuwagi by doszło do tragedii. Dziecko może utonąć w wodzie o głębokości już kilku centymetrów.
-
W kuchni korzystaj, w miarę możliwości z tylnych palników, a wszelkie rondelki, patelnie czy garnki odwracaj rączkami do ściany.
-
Noworodka nie zostawiaj na łóżku bez opieki, w każdej chwili może się sturlać. Zainstaluj w domu, najlepiej na każdym piętrze, czujnik dymu.
Najczęstsze wypadki z udziałem dzieci
Wśród najczęstszych wypadków z udziałem dzieci do lat 3 wyróżnić możemy:
-
Upadki z wysokości (np. z mebli),
-
Upadek z przedmiotem w buzi (np. butelką),
-
Połknięcie małego przedmiotu (np. monety lub baterii),
To tylko niektóre niebezpieczeństwa jakie mogą spotkać naszą pociechę, dlatego warto być czujnym i uważnym.