Optymalna temperatura dla dziecka w upalne dni
01.06.2016
Letni, upalny wypoczynek zarówno dla nas dorosłych, jak i dla dzieci to okres relaksu i beztroskiej zabawy na słońcu z dala od codziennych obowiązków i trosk. Wiele z polskich rodzin spędza jednak wakacyjny okres w mieście, gdzie betonowe zabudowania, nagrzewając się od promieni słonecznych, generują jeszcze większą ilość ciepła. Wtedy jedynym skutecznym wyjściem, aby przetrwać upał w mieszkaniu jest niejednokrotnie system klimatyzacji. Jednak jak go prawidłowo użytkować, aby nie zaszkodził naszym dzieciom?
Uważaj na zbytnie ochłodzenie
Klimatyzacja skutecznie pomaga nam przetrwać nawet największe upały, przynosząc praktycznie natychmiastową ulgę w domu. Jednak nieprawidłowe użytkowanie klimatyzacji może doprowadzić do zbytniego ochłodzenia organizmu małego domownik, doprowadzają u niego do przykrych konsekwencji zdrowotnych. Zbyt duże ochłodzenie organizmu, podobnie jak zbyt duże przegrzanie, może być niezwykle groźne dla małego dziecka. Dlatego też eksploatacja systemu klimatyzacji czy innych urządzeń chłodzących musi się opierać na kilku podstawowych zasadach, których należy bezwzględnie przestrzegać.
Optymalne parametry powietrza
Najważniejsza jest odpowiednia wilgotność oraz temperatura w mieszkaniu. Eksperci podpowiadają, że różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz nie może być większa niż 5-6oC. Dla przykładu. Podczas gdy na dworze jest 30oC ciepła, to wewnątrz mieszkania optymalna temperatura nie powinna być niższa niż około 24oC. Natomiast wilgotność powietrza powinna wynosić w granicach 40-70 proc.
Wiek dziecka jest najważniejszy
Zarówno temperatura, jak i wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych powinna być przede wszystkim podyktowana wiekiem malca. Noworodki, z uwagi na małą wagę ciała, mają mniejszą zdolność do zatrzymywania ciepła wewnątrz swojego organizmu, a tym samym częściej dochodzi do wychłodzenia organizmu. Ponadto częste ich przewijanie i karmienie wymaga utrzymania w pomieszczeniu odpowiedniej temperatury, która powinna wynosić co najmniej 24oC przez 24 godziny na dobę.
Starsze dzieci powinny przebywać w pomieszczeniach, gdzie temperatura w dzień wynosi około 20oC, a w nocy nie mniej niż 18oC. Jeżeli klimatyzacja pracuje przez całą noc, to z całą pewnością już po kilku godzinach w pokoju zrobi się zimno. Włączając klimatyzację, trzeba pamiętać o tym, aby nie kierować strumienia wywiewanego powietrza bezpośrednio na łóżeczka dziecka.
Dbaj o czystość i prawidłowe działanie klimatyzacji
Należy pamiętać, że wysoka temperatura sprzyja mnożeniu się roztoczy, co dla dzieci z alergią będzie niebezpieczne. Roztocza stanowią najczęstszą przyczynę uczuleń w Polsce, ponieważ stanowią jeden z najsilniejszych alergenów występujących w otoczeniu człowieka. Zbyt wysoka wilgotność w pomieszczeniach sprzyja mnożeniu się grzybów, natomiast zbyt niska wpływa drażniąco na śluzówkę.
Pamiętajmy o systematycznym serwisowaniu klimatyzacji oraz o częstej wymianie i czyszczeniu filtrów. W przeciwnym wypadku gromadzący się w klimatyzacji brud będzie powodował mnożenie się bakterii powodujących m.in. zapalenie płuc czy też oskrzeli.