...
Zadbaj o skórę malucha! - jak uniknąć odparzeń
10.01.2014
Pod specjalnym nadzorem
Ze względu na swoją niedojrzałość (cieńsza niż skóra dorosłego człowieka, wyposażona w niewielką warstwę tkanki podskórnej), niewielką aktywność gruczołów łojowych i potowych, odczyn zbliżony do obojętnego oraz nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy, skóra noworodka i niemowlęcia jest delikatna, wrażliwa, podatna na urazy i zakażenia. Dlatego też wymaga naszej specjalnej troski i pielęgnacji.
Główni sprawcy
Dojrzewająca do 3 roku życia dziecka skóra narażona jest między innymi na odparzenia, do których przyczynia się: stan podwyższonej wilgotności i uszkodzenie skóry, brak dostępu powietrza, drażniące działanie moczu i kału. Zgodnie z definicją, „odparzenie” to podrażnienie powstałe na skutek nieprawidłowej pielęgnacji.
Idealne warunki
Okolica pośladków, otulona pieluszką prawie non-stop, to obszar skóry najczęściej narażony na wystąpienie podrażnienia. Może ono pojawić się również w każdym miejscu, gdzie skóra styka się ze skórą. Zwiększone ucieplenie i brak dostępu powietrza to raj dla rozwoju reakcji zapalnej i bakterii. Odparzenie początkowo manifestuje się zaczerwienieniem skóry, potem zwiększa się intensywność koloru na bardziej czerwony, następnie skóra marszczy się, pojawiają się drobne krostki, szorstkość, swędzenie, pieczenie, bolesność a nawet rany.
Co robić, gdy już jest za późno?
Jeśli zaobserwujemy symptomy podrażnienia skóry reagujmy natychmiast, ponieważ dziecko na pewno odczuwa dyskomfort, może być rozdrażnione, płaczliwe i niespokojne.
Zaczynamy od umycia zmienionego fragmentu skóry (najlepiej czystą wodą bez środków myjących, aby dodatkowo nie podrażniać), osuszamy punktowo, nie wycieramy, gdyż w tym stanie skóra podatna jest na uszkodzenia mechaniczne (w czasie pocierania). Używamy jednorazowych ręczników lub chusteczek, nie pozostawiamy najmniejszych śladów wilgoci, ponieważ sprzyja ona rozwojowi reakcji zapalnej i zakażenia. Po dokładnym osuszeniu nakładamy cienką warstwę środka pielęgnacyjno - leczniczego przyspieszającego gojenie, łagodzącego ból, działającego przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.
Zdaniem mamy:
Niestety u nas nie udało się uniknąć odparzeń. Co prawda to był jednorazowy „incydent”. Moja córcia miała wtedy 3 miesiące i wydawało mi się, że robię wszystko jak należy. Teraz przy każdej zmianie pieluszki pozwalam córeczce „pobrykać” troszkę z gołą pupcią, żeby się przewietrzyła i dopiero wtedy nakładam pieluszkę. Na co dzień nie używamy żadnych kremów czy maści. Kiedy widzę nawet delikatnie zaczerwienioną pupkę od razu sypiemy mąką ziemniaczaną. Delikatnie, niewielką ilość. Ten stary, domowy sposób poleciła moja babcia. I od wakacji nie było już problemu z odparzeniem :)
Zasady, którymi powinniśmy się kierować, prawidłowo pielęgnując dziecko:
- zapewnienie skórze dziecka idealnej czystości,
- zapewnienie skórze właściwego nawilżenia,
- minimalizacja otarć,
- unikanie narażenia na kontakt z czynnikami drażniącymi np.: moczem lub środkami
używanymi do mycia i prania,
- nieprzegrzewanie tj. dobór właściwego ubioru dziecka do temperatury otoczenia,
- utrzymywanie odpowiedniej temperatury pomieszczeń, w których przebywa
dziecko - powinna ona oscylować w granicach 22 o C,
- karmienie naturalne (piersią lub pokarmem odciągniętym z piersi i podanym butelką,
gdyż dzieci karmione naturalnie radzą sobie z dolegliwościami spowodowanymi
podrażnieniem lepiej).
Ratunek dla pupy
Kiedy zmiany dotyczą pośladków często je wietrzymy (zapewniamy dostęp powietrza, obniżamy nadmierne ucieplenie i nawilżenie skóry prowadzące do maceracji naskórka) i regularnie zmieniamy pieluszki, przed każdym karmieniem i zawsze po zrobieniu kupki (dla wyeliminowania drażniącego działania enzymów trawiennych zawartych w kale i moczu oraz bakterii, mogących spowodować zakażenie). Zmieniona skóra może wymagać zastosowania kąpieli leczniczej np. z krochmalu łagodzącego podrażnienia (2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej rozrobić w kubeczku z zimną wodą, następnie wlać do garnuszka z wrzątkiem i wymieszać, kiedy otrzymamy konsystencję rzadkiego kisielu wlewamy do wanienki) lub roztworu nadmanganianu potasu działającego wysuszająco i odkażająco (kilka kryształków rozpuścić w wodzie do uzyskania bladoróżowego koloru).
Samodzielnie radzimy sobie z podrażnieniami przez 2 – 3 doby, jeżeli nie uzyskujemy poprawy udajemy się do lekarza. Sytuacja może się wymknąć spod naszej kontroli, kiedy pojawiają się pęcherzyki wypełnione treścią ropną, zmiany rozprzestrzeniają się, skóra wygląda jak oparzona a u dziecka pojawia się gorączka.
Tekst: Mgr położnictwa Ewa Jatczak
Indywidualne przygotowanie do macierzyństwa, domowa edukacja okołoporodowa, www.babylacta.pl
Źródło: Magazyn DOBRA MAMA
www.facebook.com/dobra.mama
Produkty polecane:
Regeneruje, odżywia oraz chroni skórę przed odparzeniami.
Zapobiega odpieluszkowym podrażnieniom skóry. Do stosowania na co.
Sudocrem® to produkt przeznaczony do pielęgnacji skóry niemowląt.
zobacz więcej produktów