Jakie są przyczyny bezsenności?
01.10.2014
Osoba cierpiącą na bezsenność nie odczuwa satysfakcji z jakości oraz długości snu. Należy pamiętać, że zaburzenie to jest często pierwszym objawem różnych chorób somatycznych lub psychicznych.
Zaburzenia snu najczęściej dotykają osoby pracujących w nocy bądź cierpiących na takie choroby, jak depresja, schizofrenia lub uzależnienie. Brak snu jest częstą przyczyną wypadków, szczególnie wśród osób pracujących między godziną 22.00 a 6.00. Zaburzenia snu zaliczane są do chorób o dużej szkodliwości społecznej, ponieważ mogą zniszczyć karierę, małżeństwo, a nawet doprowadzić do śmierci. Od czasu do czasu bezsenna noc może przytrafić się osobom zdrowym.
Definicja bezsenności
Diagnoza insomnii czyli bezsenności w dużej mierze zależy od subiektywnej oceny jakości snu. Jeśli wstając rano czujemy się niewyspani albo zmęczeni w ciągu dnia to możemy podejrzewać u siebie bezsenność. Oczywiście nie jest to takie proste. Każdemu może przydarzyć się bezsenna noc, dlatego nie należy od razu wpadać w panikę. Dopiero permanentne zmęczenie w ciągu dnia powinno nas zaniepokoić.
Czynniki determinujące bezsenność
-
psychologiczne
-
biologiczne
-
środowiskowe
Skąd się bierze bezsenność?
Przyczyny bezsenności są różne. Zaburzenia snu mogą powodować czynniki środowiskowe takie jak, nadmierny hałas, niewłaściwa temperatura w pomieszczeniu lub fazy księżyca. Do czynników biologicznych wpływających na jakoś snu zaliczane są przyjmowane leki, narkotyki bądź choroby neurologiczne, takie jak padaczka, nowotwór mózgu lub choroba Parkinsona.
Paradoksalnie zaburzenia snu mogą pojawić się na skutek stosowania leków uspokajających bądź nasennych. Dzieje się tak, ponieważ hamują one działanie noradrenaliny bądź histaminy. Zażywanie leków, z grupy pochodne kwasu barbiturowego, może prowadzić do zależności psychicznej i fizycznej. U osoby zażywającej barbiturany rozwija się często tolerancja na przyjmowane dawki leku, co w praktyce stwarza zagrożenie wystąpienia ostrych zatruć. Wiele osób doświadcza również bezsenności z powodów osobistych, zbyt dużego stresu bądź dyskomfortu spowodowanego noclegiem w obcym miejscu.
Rodzaje bezsenności
-
trudności z zasypianiem
-
trudności z utrzymaniem snu
-
zbyt wczesne budzenie się
W diagnostyce występują różne kombinacje zaburzeń snu. Rzadko zdarza się, aby pacjent miał zdiagnozowany tylko jeden z wymienionych typów bezsenności.
Bardzo często bezsenność ma związek z zaburzeniem rytmów biologicznych. Zbyt wysoka temperatura ciała jest charakterystyczna dla osób, które mają utrudnione zapadanie w sen. Nieregularne odchylenia od prawidłowego okołodobowego cyklu zmian temperatury objawiają się częstym budzeniem w nocy. Przyśpieszenie cyklu skutkuje tym, że sen trwał za krótko oraz występują problemy z ponownym zaśnięciem.
U osób, które cierpią na pierwszy i ostatnim typ bezsenności faza REM może pojawić się zaraz po zaśnięciu bądź wcześniej niż o osób nie mających problemów ze snem. Co ciekawe do nietypowego rodzaju zaburzeń snu można zaliczyć bezsenność subiektywną. Jest ona rozpoznawana u osób, które skarżą się na jakość lub długość snu. W rzeczywistości osoby te wykazują w czasie badań normalne wzorce snu.