Silna płeć i jej słabe strony, czyli na co najczęściej chorują mężczyźni
09.01.2017
Nie inaczej jest w Polsce. Warto się zastanowić jaka jest tego przyczyna. Mężczyźni nagminnie lekceważą sygnały o problemach ze zdrowiem, które wysyła im ich własny organizm. Skutek? Zbyt późne wykrywanie groźnych chorób zagrażających ich życiu i zdrowiu. Sprawdzamy, jakie są najczęstsze schorzenia dotykające mężczyzn?
Tykająca bomba
Mężczyźni bezsprzecznie o wiele więcej palą oraz częściej nadużywają alkoholu. Do tego dochodzą złe nawyki żywieniowe, niedostateczna aktywność fizyczna lub jej całkowity brak, a także zbyt długi czas pracy, a nader krótki okres wypoczynku i snu. Kumulacja tych wszystkich czynników plus brak profilaktyki zdrowotnej i okresowych badań lekarskich, to tykająca bomba, prowadząca do powstawania groźnych chorób oraz powodująca wysoką śmiertelność w męskiej populacji. Według obliczeń, mężczyźni żyją średnio o 6 do 8 lat krócej niż kobiety.
Wieńcówka
Główny i zarazem najbardziej niepokojącym objawem tej choroby jest intensywny ból w klatce piersiowej zazwyczaj wywołany nadmiernym wysiłkiem fizycznym lub wysoce stresującym zdarzeniem. Taki ból pojawia się najczęściej za mostkiem i ma najczęściej postać duszącą, gniotącą, rozrywającą lub promieniującą w kierunku żuchwy, lewego ramienia lub pleców. Choroba wieńcowa ma bardzo często dramatyczne skutki. Mowa tu o występowaniu zawałów serca, których objawami są najczęściej bóle w klatce piersiowej, duszności, poty, nudności, a nawet stany podgorączkowe. W najbardziej drastycznych przypadkach dochodzi do zatrzymania krążenia oraz nagłego zgonu sercowego.
Otyłość
Kolejna męska przypadłość to otyłość, szczególnie otyłość brzuszna, która dotyka około 40 proc. pacjentów. Pojawia się ona u mężczyzn zazwyczaj w związku ze złymi nawykami żywieniowymi. Do otyłości brzusznej prowadzi najczęściej zjadanie zbyt obfitych, mięsnych i tłustych posiłków oraz picie dużej ilości napojów gazowanych. W jej wyniku powstaje większe prawdopodobieństwo rozwoju wielu zaburzeń związanych z metabolizmem, których efektem może być nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, dolegliwości układu krążenia, cukrzyca oraz wiele innych groźnych chorób.
Wrzody
Na wrzody cierpi obecnie ponad połowa męskiej populacji w Polsce. Są to najczęściej wrzody trawienne pojawiające się w żołądku lub dwunastnicy. Pojawiają się zazwyczaj w wyniku ciągłego, nadmiernego stresu oraz nieregularnego i niewłaściwego odżywiania. Wrzody są najczęściej dziełem bakterii o nazwie Helicobacter pylori. Na szczęście wrzody trawienne można obecnie skutecznie leczyć farmakologicznie.
Choroby prostaty
Prostata, czyli gruczoł krokowy lub stercz, to ważny narząd odpowiedzialny za wytwarzanie wydzieliny, dzięki której męskie plemniki mogą być zdrowe i sprawne, a także szybko i sprawnie się przemieszczać. Problemy zaczynają się w momencie, gdy prostata zaczyna się powiększać. Najczęściej ma to miejsce około 50. roku życia mężczyzny. Powiększona prostata zdecydowanie utrudnia oddawanie moczu. Objawem choroby prostaty jest zazwyczaj ostry ból w kroczu.