Dziurawiec zwyczajny / Hypericum perforatum
03.09.2014
Gdzie naturalnie rośnie
Występuje w całej Europie. W Polsce jest pospolity na niżu i w górach po regiel dolny. Rośnie w oświetlonych lasach, na łąkach, ugorach, zaroślach oraz na murawach ciepłolubnych. Jako roślina lecznicza jest uprawiana na Węgrzech, w południowej Afryce, Nowej Zelandii i w zachodniej Azji.
Ogólny opis zioła
-
Dziurawiec pospolity jest to roślina bardzo często używana na terenach polskich jako ziele lecznicze, która wspomaga procesy trawienne i gojenie się ran.
-
Poza tym jest zalecany w leczeniu reumatyzmu, dnie moczowej i dolegliwościach menstruacyjnych.
Wygląd
-
Roślina wieloletnia, prosto wzniesiona i rozgałęziona, o wysokości od 30 cm do ponad 60 cm.
-
Łodyga z rdzeniem jest ku szczytowi gruczołowata z dwoma wyraźnymi podłużnymi liniami.
-
Liście są szeroko jajowate lub podłużne i czasem owalne do równowąskich.
-
Dziurawiec posiada kwiaty od 2 do 3 cm szerokości, złotawożółte z podłużnymi ostrymi działkami kielicha, które w porze kwitnienia osiągają podwójną długość zalążni.
Właściwości / działanie lecznicze
-
Substancje czynne zawarte w dziurawcu to hiperycyna, czerwony barwnik i substancja zwiększająca wrażliwość na światło, olejki eteryczne, garbniki, kwercetyna.
-
Ziele działa żółciopędnie, moczopędnie, ściągająco, przeciwkrwotoczne, uspokaja układ nerwowy, zarówno wegetatywny jak i naczynioruchowy.
-
Pobudza czynności żołądka, jest ponadto wspaniałym środkiem dezynfekującym zarówno przy wewnętrznym i zewnętrznym stosowaniu.
-
Napar stosuje się przy nieżytach dróg trawiennych, wiatrach, zgadze, zaburzeniach jelitowych, bolesnym miesiączkowaniu, nocnym moczeniu, niestrawności i niedomodze wątroby, jak również pomocniczo przy zaflegmionych płucach, nieżytach dróg moczowych.
-
Wewnętrznie stosuje się jako środek uspokajający, szczególnie przy depresjach okresu przekwitania, zaburzeniach hormonalnych ( przy bolesnych miesiączkach).
-
Zewnętrznie olejek z dziurawca wciera się na zranienia, oparzenia, odmrożenia, nerwobólach i reumatyzmie, a także przy stłuczeniach i wrzodach.
Przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne
-
Nie należy stosować wraz z doustną antykoncepcją hormonalną ponieważ, jest wówczas nieskuteczna.
-
U osób o jasnej skórze możliwe jest zwiększenie wrażliwości na światło. Dlatego osoby te powinny w czasie terapii dziurawcem unikać opalania.
Na podstawie
-
Grau J., Jung R., Munker B., Zioła i Owoce leśne, Warszawa 1996, s. 168.
-
Poprzęcki W., Ziołolecznictwo, Warszawa 1989, s. 107-109.