Robinia akacjowa / Robinia pseuudacacia L.
09.07.2014
Gdzie naturalnie rośnie
Pochodzi z Ameryki Północnej, ale rozpowszechniła się na prawie każdym kontynencie świata. Sadzona jest w parkach, ogrodach, przy alejkach i drogach.
Ogólny krótki opis zioła
Robinia akacjowa, potocznie zwana akacją, albo grochodrzewem, to drzewo z pięknymi kwiatami o bardzo przyjemnym zapachu dlatego ma bardzo duże zastosowanie w ogrodnictwie. Samo drzew o jest bardzo mocne i jest wykorzystywane w stolarce. Największa zaletą tego zioła jest zdolność odkwaszania organizmu.
Wygląd (jak wygląda)
-
Robinia to drzewo do 30 m wysokości, cierniste, o nieregularnej dużej koronie, kora pnia jest brunatna, na starych drzewach są stare pofałdowania.
-
Liście robinii są nieparzystopierzaste, złożone z jajowatych lub eliptycznych listków.
-
Kwiaty robinii są białe, motylkowe, wonne, zebrane w zwisłe grona.
Właściwości / działanie lecznicze
-
Robinia ma działanie moczopędne, żółciopędne, rozkurczowe, uspokajające, napotne, przeciwzapalne, bakteriobójcze.
-
Napar z kwiatów stosuje się w chorobach nerek i dróg moczowych, w zmniejszonym wydalaniu moczu i obrzękach, w bakteryjnym zakażeniu nerek, zatruciach toksynami i bakteryjnych, w kamienicy nerkowej, stanach zakwaszenia organizmu, nadkwaśności, dolegliwościach wątroby i żołądka, w zaburzeniach wydzielania żółci, w chorobach gorączkowych i reumatycznych, w migrenie, niewydolności krążenia obwodowego, oraz jako środek wzmacniający po porodzie i w biegunkach.
-
Okłady z kwiatów stosuje się w nerwobólach, natomiast kąpiele z dodatkiem naparu działają uspokajająco, orzeźwiająco i ma działanie odtruwające.
-
Kwiaty akacji można przetwarzań na lecznicze konfitury, przeciery, miodki, syropy dla dzieci. Można jest również w stanie surowym dodawać do sałatek, surówek i wypieków. Smaczną potrawą są wiaty akacji w cieście, przyprawione cukrem.
Przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne
Na podstawie
-
Anioł- Kwiatkowska J., Berdowski W., Rośliny lecznicze. Atlas, Warszawa 1993, s. 229-230.